Čo je tokofóbia
Tokofóbia. Čo to je? Ide o patologický strach z tehotenstva a pôrodu. Prvýkrát bola popísaná už v roku 1897. Existuje v primárnej a sekundárnej podobe.
Primárna sa týka žien, ktoré nemajú skúsenosť s tehotenstvom a pôrodom. Sekundárna vzniká práve, ako následok traumatizujúcej skúsenosti z predošlého tehotenstva či pôrodu. Hoc strach či úzkosti spojené s tehotenstvom sú bežné, pri tokofóbii majú rozmer, ktorý môže ženu dohnať až k rozhodnutiu vzdať sa možnosti mať vlastné biologické dieťa, napriek reálnej túžbe ho mať.
Aké strachy prenasledujú ženu s tokofóbiou?
Tehotenstvo a pôrod prosto neprežijem, desí ma to viac, ako čokoľvek iné!
A čo ak dieťa nebude zdravé?
Čo ak dieťaťu počas pôrodu ublížim ja, alebo zdravotníci?
Tú bolesť počas pôrodu si nechcem ani len predstaviť, nie to zažiť!
Už nikdy nebudem vyzerať tak, ako pred pôrodom. Moje telo sa navždy zmení, ako „navonok“, tak v intímnych partiách.
Desí ma strata kontroly počas pôrodu! Spanikárim a ohrozím dieťa aj seba!
Nemocnica, nepríjemní lekári, žiadne súkromie, pomoc!
Tokofóbia môže dokonca vyústiť do vyhýbania sa sexuálneho styku s partnerom kvôli strachu z otehotnenia alebo podstúpenia interupcie so zámerom vyhnúť sa pôrodu. Pre mnohé ženy s tokofóbiou je cisársky rez jedinou cestou, ako priviesť na svet vlastné dieťa. Taktiež vnímajú citlivejšie pôrodnú traumu a môžu mať dokonca problémy s naviazaním sa na dieťa.
Prieskumy hovoria, že tokofóbiou trpí približne 2,5 – 14% žien. No v skutočnosti môže ísť aj o viac ako 22% žien. Faktom je, že v spoločnosti sa takéto strachy „nenosia“. Preto sa mnohé ženy ku tomu nepriznajú, alebo majú obavu o tom hovoriť. Tehotenstvo taja, pretože z neho nejasajú a nemajú chuť to ľuďom vysvetľovať. Pretože spoločnosťou očakávané je, že každé tehotenstvo a príchod dieťaťa je dôvod na radosť.
Ak sa v tomto vidíš, nie si v tom sama. ❤️
použité zdroje: verywellmind.com, Industrial Psychiatry Journal, https://theconversation.com/