- o tokofóbii

Čo je tokofóbia

Tokofóbia. Čo to je? Ide o patologický strach z tehotenstva a pôrodu. Prvýkrát bola popísaná už v roku 1897. Existuje v primárnej a sekundárnej podobe.

Primárna sa týka žien, ktoré nemajú skúsenosť s tehotenstvom a pôrodom. Sekundárna vzniká práve, ako následok traumatizujúcej skúsenosti z predošlého tehotenstva či pôrodu. Hoc strach či úzkosti spojené s tehotenstvom sú bežné, pri tokofóbii majú rozmer, ktorý môže ženu dohnať až k rozhodnutiu vzdať sa možnosti mať vlastné biologické dieťa, napriek reálnej túžbe ho mať.

Aké strachy prenasledujú ženu s tokofóbiou?

? Tehotenstvo a pôrod prosto neprežijem, desí ma to viac, ako čokoľvek iné!

? A čo ak dieťa nebude zdravé?

?‍?️ Čo ak dieťaťu počas pôrodu ublížim ja, alebo zdravotníci?

? Tú bolesť počas pôrodu si nechcem ani len predstaviť, nie to zažiť!

? Už nikdy nebudem vyzerať tak, ako pred pôrodom. Moje telo sa navždy zmení, ako „navonok“, tak v intímnych partiách.

? Desí ma strata kontroly počas pôrodu! Spanikárim a ohrozím dieťa aj seba!

? Nemocnica, nepríjemní lekári, žiadne súkromie, pomoc!

❌ Tokofóbia môže dokonca vyústiť do vyhýbania sa sexuálneho styku s partnerom kvôli strachu z otehotnenia alebo podstúpenia interupcie so zámerom vyhnúť sa pôrodu. Pre mnohé ženy s tokofóbiou je cisársky rez jedinou cestou, ako priviesť na svet vlastné dieťa. Taktiež vnímajú citlivejšie pôrodnú traumu a môžu mať dokonca problémy s naviazaním sa na dieťa.

Prieskumy hovoria, že tokofóbiou trpí približne 2,5 – 14% žien. No v skutočnosti môže ísť aj o viac ako 22% žien. Faktom je, že v spoločnosti sa takéto strachy „nenosia“. Preto sa mnohé ženy ku tomu nepriznajú, alebo majú obavu o tom hovoriť. Tehotenstvo taja, pretože z neho nejasajú a nemajú chuť to ľuďom vysvetľovať. Pretože spoločnosťou očakávané je, že každé tehotenstvo a príchod dieťaťa je dôvod na radosť.

Ak sa v tomto vidíš, nie si v tom sama. ❤️

použité zdroje: verywellmind.com, Industrial Psychiatry Journal, https://theconversation.com/