- o materstve

Si ok, ak si kojenie neužívaš

Kojenie či dojčenie, ani jedno z týchto slov mi nie je sympatické. Rovnako, ako mi nebol ten samotný akt pred pôrodom. A ani dnes z neho neskáčem blaženosťou. ??‍♀️

Svoje prsia som vždy vnímala ako “niečo” čo patrí môjmu mužovi a prináša potešenie inak, ako strkaním ich do detských úst. ?‍? Na predpôrodnom kurze ma Janka upozornila, že sa mi môže stať, vzhľadom na okolnosti, že to všetko okolo toho nezvládnem a bude to pre mňa psychicky neúnosné. A že ak by sa tak dialo, nemám sa trápiť a rovno sa na to vykašľať, pretože by mi to mohlo privolať popôrodnú depresiu. Tá bola pre mňa veľkým strašiakom. ?‍?️? Na kojenie som sa tým pádom nijako nepripravovala.

Bola som rozhodnutá to ale aspoň skúsiť. Aby, keď už nebolo možné, aby Diana prišla na svet inak ako sekciou, tak som jej dala aspoň to. Ak to pôjde..

S odstupom času som prišla na to, že azda najväčšou mojou motiváciou bol fakt, že Di sa narodila do pandémie a materské mlieko bola jediná možnosť, ako jej odovzdať protilátky z očkovania, ktoré som absolvovala. ??

Práve na to som myslela v prvých týždňoch, keď som so slzami v očiach premýšľala, že ako dlho toto vydržím…

Dnes som rada, že sme to doma ustáli. Áno, nevravím len o sebe, pretože nebyť Ľuda a jeho enormnej podpory a pomoci, nebolo by to dnes tak, ako to je. Môj muž bol ten, ktorý vybral a utekal kúpiť odsávačku, keď sme sa vrátili z pôrodnice. On Dianu kŕmil cievkou, kým to inak nešlo. On ju nosil na rukách, keď som ja nebola už schopná zniesť Dianino pricucnutie, aby som ju uspala. On ma podporil, že nech to bude akokoľvek, či už s materským mliekom alebo s umelým, tak to bude v poriadku. A mnoho iného.

A som za to vďačná, pretože je to pre lenivú ženu, ako som ja fakt super. ? Bez toho by boli všetky naše hlavne cestovateľské dobrodružstvá s Dianou náročnejšie. A obdivujem všetky tie, čo to dávate so zarábaním umelého mlieka vo dne, v noci či v teréne. ?

Možno ste postrehli, že je aktuálne týždeň na podporu dojčenia. Týmto chcem povzbudiť hlavne tie z vás, ktoré to máte ako ja. Že kŕmenie dieťaťa vlastným telom vo vás nevzbudzuje žiadne euroficko-orgazmické pocity. ?

Dá sa to zvládnuť naozaj aj bez toho, aby ste sa v tom vyžívali. ?

A tie, čo to máte pred sebou a neviete. Nebojte sa to skúsiť. Keď to nevýjde, skočiť kúpiť umelé mlieko nie je hanba. ??‍♀️