Koncept kontinua kniha
- o knihách,  - o materstve

Koncept kontinua

Od okamihu, keď som sa ako tak začala zmierovať s tým, že sa staneme rodičmi, sme sa obaja s mojim mužom okamžite zhodovali na rovnakej veci. Priviesť na svet dieťa pre nás znamená tú najväčšiu zodpovednosť a túto prípravu sme rozhodne nechceli nechať len tak na náhodu, že to dáko dáme. Veľmi si vážim a som rada za to, že s Ľudkom sa v tomto smere zhodujeme a dávajú nám zmysel rovnaké veci. ??

Pri vzdelávaní sú to u mňa jednoznačne knihy to prvé, po čom siaham.

Koncept kontinua je úplne prvá kniha, ktorú som o výchove prečítala. Dostali sme ju ako svadobný dar a sama by som si ju zrejme nekúpila, pretože na mňa pôsobila z vonku príliš ezotericky. ? Autorka Jean Liedloff mi však položila “základný kameň” pre všetky ďalšie poznatky ku výchove, ktoré sa mi následne skladali do seba logicky ako tetris. ?

Napriek tomu, že som neprechovávala voči svojmu nenarodenému dieťaťu vrúcne city, pomohla mi chápať potrebám a prejavom novorodencov. Doslova ma zvnútra zmäkčila voči vnímaniu všetkých detí.

Pri jej čítaní som zažila mnoho aha momentov a veľmi mi pomohla usporiadať si aj svoje predstavy na priebeh pôrodu, ktoré sa postupne výrazne menili. Dovtedy som sa naň dívala prevažne z toho môjho hľadiska, no s pribúdajúcimi informáciami som zisťovala, že priebeh pôrodu a to, čo sa deje po ňom môže mať na dieťa významný a priamy vplyv. A kedže naše rozhodnutie urobiť pre spokojnosť nášho dieťaťa maximum bolo jasné, tak sme sa vedeli lepšie zorientovať napríklad v pôrodniciach.

Tým, ktorým dáva zmysel kontaktné a rešpektujúce rodičovstvo určite odporúčam túto knihu.

Aké knihy o výchove odporúčate vy?