A ty už chodíš na nočník??
Pri tejto téme mi je vždy úsmevne. To, že pri Diane budeme používať látkové plienky bolo mne jasné, skôr, ako som vedela či vôbec nejaké dieťa niekedy bude. ???? Moje ekologické ja by neunieslo toľký odpad, čo pri jednorázovkách vzniká. Ale praktizovanie BKM t.j. bezplienkovej komunikačnej metódy ma samú zaskočilo. Veľmi dobre si pamätám, ako mi Ľudko poslal článok o tom, ako matka piatich detí ani pri jednom nich nepoužívala plienky. Reagovala som pobavením a s poznámkou, že keď si trúfa, nech to skúsi a ja sa budem dívať. ???? Dnes? So ženou z článku sa stotožňujem viac, ako ktokoľvek iný! ????
Zmena môjho myslenia nastala pri zamýšľaní sa nad tým, že ako mne, ako žene počas tých niekoľkých dní menštruácie v mesiaci prekáža mať niečo medzi nohami, lebo… A, že to dieťa úbohé musí mať na sebe x-násobne väčšiu pomôcku, takmer 24hodín denne nonstop a to hneď niekoľko rokov? ???? Vôbec som nemala potrebu sa nad tým ďalej zamýšľať a povedala som si, že sa pokúsim získať teda o tomto spôsobe fungovania „bez plienok“ viac. Kúpila som si rovno knihu Bez plienky, ktorá je úplne perfektne napísaná. Ľahko sa číta a našla som v nej niekoľko pre mňa prelomových informácii. Napríklad, že dieťa sa rodí s prirodzenou schopnosťou ovládať svoje vylučovanie v zmysle, že keď sa chce vycikať alebo vykakať, tak si to vie a musí uvedomiť, že sa musí uvoľniť, aby to šlo. Že to skrátka neprebieha mimovoľne. A že používaním plienok, žiaľ, túto prirodzenú schopnosť dieťa stráca a následne pri odplienkovaní sa tomu musí nanovo učiť, resp. musí sa naučiť si uvedomovať, že to v sebe prosto musí udržať, aby sa nepocikalo. Taktiež mi to pripomenulo existenciu antidiuretického hormónu, ktorým je ľudské telo vybavené (okrem iného aj) za účelom regulácie produkcie moču v spánku t.j. aby sme sa nedocikali kým spíme.
Už len toto mi stačilo k povzbudeniu ísť do toho. Dianka mala ledva tri mesiace, keď prvýkrát spravila obe svoje potreby mimo plienky, do nočníka. Veľmi povzbudivý bol moment, keď sa nám to podarilo hneď ráno po prebudení, kedy mala dokonca suchú plienku.
Keď si budete zisťovať informácie o BKM (bezplienková komunikačná metóda) tak sa môžete dočítať napríklad aj to, že dieťa svojimi pohybmi a inými prejavmi signalizuje, že bude cikať alebo kakať. Nuž, mne sa nepodarilo spozorovať dodnes nič také o čom by som dokázala spoľahlivo povedať, že áno, to je ono a po tomto „to príde“ ???? Fungujeme prakticky od začiatku na tzv. časovaní čo znamená, že Diane ponúkame nočník relatívne často. Vždy po prebudení, po krmení a mimo toho v rámci možností v takých nejakých intervaloch, kedy odhadujeme, že teraz by už mohla mať potrebu.
Vďaka tomuto spôsobu som najskôr ja veľmi rýchlo prišla na to, že D kakala počas kojenia, takže som to zohľadňovala a mala ju rovno nad nočníkom. To sa s prvými príkrmami postupne zmenilo až ku spôsobu, ako fungujeme v podstate aj dnes, že má nočník vždy ponúknutý po jedení a práve to je čas, kedy je najpravdepodobnejšie, že tú potrebu aj urobí.
Ten úspech je pri kaku odhadom nejakých 97% ???? Pre nás doma je to vlastne „zážitok“, keď to skončí v plienke. ???? Vďaka tomu sme pomerne rýchlo mohli prestať používať tzv. separačky, čo opäť znížilo produkciu odpadu a plienky sa perú iba od cikanice, čo je úplna lahoda. A ak to sem tam nevýjde, tak na savo je v tomto veľký spoľah. No a to ani nehovorím o tom, že na „dokonanie diela“ stačí použiť toaletný papier a dieťa je čisté a môže pokračovať v objavovaní sveta. ????
Vďaka BKM dokážeme s látkovými plienkami fungovať aj na výletoch či dovolenkách a to vrátane tých leteckých. Pri leteckých výletoch vyhľadávame ubytko s možnosťou oprať plienky, aby sme ich nemuseli baliť do kufrov špinavé. ???? Ale zase do extrémov to neťaháme a napríklad na poslednom výlete sme na noc používali iba jednorázovky.
Veľký gamechanger bol, keď Dianka už začala samostatne sedieť. Nebolo ju treba už nad nočníkom držať a začala sa počas „pobytu“ na nočníku zaujímať o hračky a knižky. Dnes je nočník miesto, kde dokáže sedieť a zabávať sa pokojne aj 20 minút, čiže to musíme niekedy ukončiť skôr, ako sa sama zdvihne. ????
Musím sa priznať, že som v tomto samú seba prekvapila, pretože BKM mi predtým prišlo niečo, čo sa mi spájalo s materským „fanatizmom“ čo som teda pri sebe vonkoncom neočakávala. Ale vo finále to hodnotím, ako metódu vhodnú práve pre lenivé matky, ako som ja! ???? Pri predstave, že niekoľkokrát denne zápasím s dieťaťom, aby som mu očistila okadený zadok, alebo ešte horšie, že sa mi pokadilo „v teréne“….. ou nou…. Radšej nech si na tú plienku (aspoň v tomto) veru vôbec nezvyká. ????
A teda na prekvapené otázky, či už D chodí na nočník sme už doma zvyknutí a iba sa bavíme, že no áno, „chodí“ už od štyroch mesiacov… ????