- o ekológii,  - o materstve,  - o živote

Minimalizmus

Snahu žiť minimalisticky máme doma už pár rokov. Umocňuje sa vo mne každým upratovaním, či triedením, ktoré odľahčí našu domácnosť o veci, ktoré nám neslúžia a nerobia nám radosť. Je to celé proces a máme doma stále čo robiť, aby sme dosiahli ten skutočný minimalizmus, ktorý ohromne oslobodzuje dušu (a šetrí aj planétu…).

Ten pocit odľahčeného priestoru a poriadku je ťažké opísať. No kto zažil, ten vie presne čo mám na mysli.

S príchodom dieťata do domova ľudí túžiacich po minime prichádza aj boj. Boj o zachovanie toho priestoru a ľahka, ktoré minimalizovaním vznikli.

Mnohokrát je vopred prehratý, pretože spoločenské zvyklosti sú veľmi mocné a ľudia nedokážu odolať, alebo sa cítia zle nič novorodeniatku nevenovať.

Dá sa to pochopiť, avšak pre domácnosť, ktorá sa snaží o minimalizmus to môže byť celkom peklíčko. ??‍?️

?Hračky nekorešpondujúce s vkusom rodičov či výchovným smerom, pre ktorý sa rozhodli.

?Oblečenie, ktorého je už aj bez toho tona, lebo mnohí sa toho kvanta prosto chcú zbaviť. Navyše ja osobne obzvlášť uprednostňujem už nosené oblečko z ekologického, ale aj zdravotného hľadiska – vedeli ste, že trvá pár praní kým sa z oblečenia vyperie chémia použitá pri výrobe…? a že jej tam je hlavne v kúskoch z reťazcov fastfashion je požehnane… ?

?No a aj rôzne doplnky či iné čačky mačky, kde sa ľahko stane, že zrazu má dieťa štyri deky či doplnky, nad ktorými by ste kúpu nikdy ani len nezvažovali. ??‍♀️

Nehovoriac o tom, že najmä starí rodičia majú od radosti vôľu vnúčatám priniesť čokoľvek snáď pri príležitosti každej návštevy. To môže byť v rozpore s výchovným zameraním rodičov, ktorí nechcú deti viesť k pocitu, že dary sú každodennou všednosťou, ale patria ku výnimočným a sviatočným dňom.

My sme si doma nedávno začali používať aplikáciu Volo, kde sa dajú vytvárať zoznamy s tipmi na darčeky a dajú sa zdieľať s blízkymi. Najskôr sme používali zdieľanú tabuľku, no toto sa nám nakoniec osvedčilo viac, kedže kupujúci vie rovno po registrácii aj označiť, že darček zadováži on a ostatní ho už v zozname neuvidia. Žiaľ, napriek tomu nie sú vždy naše prosby vypočuté a neraz to spôsobilo už aj konflikt v rodine, pretože sme sa rozhodli byť v tomto nekompromisní a konzistentní. Veríme však, že naša snaha raz prinesie zrelé ovocie a do nášho domova budú pribúdať už len skonzultované a žiadané dary. ?

Tak ja len taký odkaz/radu/prosbu… Mladých rodín s minimalistickým naladením pribúda (chvalabohu, planéta to potrebuje ako soľ! ??). Keď budete najbližšie veľmi chcieť obdarovať nejaké novorodeniatko či iné dietko, opýtajte sa rodičov predtým, ako začnete nakupovať čo konkrétne by bolo vhodné, alebo aspoň, či by využili to, čo kupovať mienite.

A keď povedia, že ozaj nič a vy aj tak budete musieť, tak poukážka do drogérie či kníhkupectva sa hodí vždy. ?

?A akú máte vy skúsenosť s darmi pre vaše ratolesti?